Site Loader

Merhaba Arkadaşlar,

Geçen yazımda mimari görselleştirme nedir? sorusuna cevap vermeye çalışmıştım. Bu yazımda ise, görselleştirme hangi programlarla yapılır? biraz ona değinmek istiyorum.

Mimari görselleştirme için bir çok program bulunmaktadır. Bunlar sırası ile 3ds max, maya, cinema 4d, sketchup vs gibi programlardır. Hepsinin mantığı 3 boyutlu modellemeye

dayanır. Bunların herhangi birisini kullanarak mimari görselleştirme yapılabilir. Ben şahsen bunların arasında 3ds max i tercih ediyorum. Çok kapsamlı ve öğrenmesi bir hayli uzun bir zaman

sürecek ve emek isteyen program olmasına karşın, modelleme konusunda gerçekten hakkını vermektedir. Ayrıca programı seri kullanmak sabır ve zaman istemektedir.

3 boyutlu programlar her ne kadar modelleme konusunda başarılı olsalar da, render motorları olmadan tek başlarına birşey ifade etmezler. Sadece modellediğiniz kütleyi ekranda gösterirler.

Halbuki internette veya televizyonda gördüğünüz o binaların tanıtımındaki görseller fotoğraf olmayıp, fotorealistik kalitede renderlardır.

Bu arada render nedir? sorusuna açıklık getirecek olursak, modellediğimiz cisimlere koyduğumuz materiallerin( cam, metal, su, ahşap vs.) gibi, koyduğumuz ışıkların, yansımaların, kırılmaların, render motorları (bu arada gerçek anlamda aklınıza motor gelmesin, bir eklenti demektir) tarafından resmedilme haline “render” denmektedir.

işte siz yukarıda belirtilen programlardan en az bir tanesini ve render motorlarından da en az bir tanesini profesyonel bir şekilde kullanabiliyorsanız, bu mimari görselleştirme yapabildiğinizi gösterir. Fakat her programı kullanan harika renderlar alacak diye bir olay yoktuır. Profesyonel olmak programı sürekli kullanmamıza bağlıdır ve bu iş sürekliliği gerektirmektedir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,

Sağlıcakla kalın…

Post Author: kamilce78

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir